4 powody, aby udać się na odwyk narkotykowy
26 stycznia 2021Jeśli jesteś obecnym użytkownikiem narkotyków i jesteś gotowy do zatrzymania, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć ten cel. Jednym ze sposobów na...
Narkomania jest zjawiskiem znanym od bardzo dawna, mimo to nadal bywa trudnym uzależnieniem do zwalczenia w społeczeństwie. Społeczności ludzkie znały ją praktycznie od zawsze, z mniejszym bądź większym nasileniem. Zauważano, że substancje dające odprężenie i radość z czasem prowadziły do destrukcji organizmu.
Część negatywnych zjawisk fizycznych związanych z przyjmowaniem narkotyków może być cofnięta, ale wiele z nich zupełnie nie poddaje się próbom leczenia i szkodliwe skutki zażywania pozostają z człowiekiem do końca życia.
Zależnie od szacunków i przyjmowanych definicji, 2 do 4 osób na 5, które przyjmują narkotyki, będą miały problemy psychiczne. Katalog problemów jest tutaj bardzo szeroki. Można mówić m.in. o:
– zaburzeniach osobowości charakteryzujących się apatią oraz niechęcią do podejmowania działań oraz wstrzymaniem rozwoju emocjonalnego;
– dysforiach polegających na reakcjach nieadekwatnych do sytuacji, zwykle przepełnionych agresją;
– psychozach, czyli ciężkich zaburzeniach psychicznych, którym zazwyczaj towarzyszą także poważne choroby czysto fizyczne, takie jak na przykład AIDS, które wymagają hospitalizacji i stałej opieki nad pacjentem;
– stanach depresyjnych uruchamianych przez nagłą deprywację; leczenie depresji zwykle trwa wiele lat.
Osoby uzależnione wpadają w problemy. Potrzeba zdobycia pieniędzy na nałóg prowadzi do konfliktów z prawem. Pojawiają się zachowania ryzykowne, takie jak chociażby przygodny seks czy dzielenie się igłami w czasie przyjmowania narkotyków, co jest najkrótszą drogą do zarażenia się różnymi chorobami, najczęściej WZW oraz AIDS. Dochodzi do prostytucji, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób młodych, w tym zwłaszcza nieletnich, które nie potrafią się odpowiednio zabezpieczać.
Trzeba pamiętać także o tym, że narkotyki to toksyny, których obecność w organizmie niszczy cały system, w tym zwłaszcza układ odpornościowy. Przyjmowanie narkotyków może bezpośrednio uszkadzać tkanki. Narkotyki wciągane nosem prowadzą do uszkodzenia śluzówki nosa i ich efektem mogą być poważne choroby górnych dróg oddechowych, a nawet nerwów mających zakończenia w jamie nosa.
Przyjmowanie narkotyków w czasie ciąży niemal zawsze prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Najniebezpieczniejsza jest aplikacja dożylna, ale inne mechanizmy nie są wcale dużo bezpieczniejsze. Narkotyk zawsze trafia do krwi. Jego obecność może spowodować przedwczesne odklejenie się łożyska, co może spowodować nawet poronienie.
Komentarze