Konsekwencje uzależnienia od hazardu
9 grudnia 2017Uzależnienie od hazardu będzie niosła za sobą takie same skutki dla uzależnionej osoby jak to wynika z uzależnienia od substancji psychoaktywnych jak alkoholizm czy narkomania. Zagrożone...
Uzależnienie od hazardu to choroba. Wyróżnia się nawet różne formy tego schorzenia. Może być związana z klasycznymi grami hazardowymi, takimi jak ruletka czy poker, ale też z praktycznie wszystkimi innymi rodzajami gier hazardowych. Mowa tu nawet o takich grach, jak zakłady wzajemne, totolotek, audiotele czy wysyłanie dużych ilości konkursowych wiadomości tekstowych.
Zaczyna się zawsze niewinnie, ale bardzo szybko organizm staje się mocno zależny od przypływu endorfiny oferowanej przez hazard.
Uzależnienie od hazardu rozpoczyna się od jednej gry, jednego zakładu czy po prostu od jednej próby. Początki są zupełnie niegroźne i niewinne. Dopiero potem zaczyna rozwijać się bardzo silna potrzeba kontynuowania gry, zwiększania stawek i kontynuowania rozgrywki. Hazardzista wciąż nad tym panuje, ale jego kontrola jest coraz słabsza.
Uzależnienie od hazardu przypomina uzależnienie od alkoholu. Też często jest czymś rozwijanym w towarzystwie czy przy okazji. Działają też tutaj mechanizmy racjonalizacji mówiące chociażby o tym, że gracz chce się dorobić. Nie bez znaczenia jest adrenalina. Gry hazardowe dają perspektywę szybkiego wzbogacenia się bez żadnego wysiłku, dzięki czemu wiele osób daje się nabrać. Wiele gier jest tak skonstruowanych, by nawet dziecko sobie z nimi poradziło, ale na pewno nie wygrało.
Marzenie o fortunie zawsze kończy się tak samo, ponieważ hazardziści przegrywają wszystkie swoje pieniądze i wpadają w długi, by się odegrać, co oczywiście się nie udaje.
Jednostkę chorobową „uzależnienie od hazardu” rozpoznaje się poprzez zidentyfikowanie co najmniej dwóch epizodów intensywnego hazardu na przestrzeni roku, utraty pieniędzy i komfortu gry w połączeniu z kompulsywnym kontynuowaniem hazardu, a także poprzez fakt pochłonięcia przez hazard i skupiania wszystkich myśli na nim.
Leczenie uzależnienie od hazardu nie różni się w istotny sposób od leczenia innych uzależnień. Najpierw chory musi sobie uświadomić fakt istnienia choroby, by drobne wygrane nie napędzały dalszych gier i porażek. Przegrana to dla hazardzisty wyzwanie, motywacja do dalszej gry i odegrania się. Trzeba rozumieć, że hazardzista nie czuje porażki jako ujmy, ale raczej jako wyzwanie. Porażka może nawet Stanowic element budowania przyjemnego napięcia, ponieważ podnosi stawki.
W leczeniu tego uzależnienia ważne jest zapewnienie warunków uzależnionemu do działania, ponieważ hazard oferuje mu możliwość poczucia kontroli, co jest dla niego ważne.
Komentarze