Uzależnienie od hazardu
9 stycznia 2018Uzależnienie od hazardu to choroba. Wyróżnia się nawet różne formy tego schorzenia. Może być związana z klasycznymi grami hazardowymi, takimi jak ruletka czy poker, ale też z...
Uzależnienie od hazardu będzie niosła za sobą takie same skutki dla uzależnionej osoby jak to wynika z uzależnienia od substancji psychoaktywnych jak alkoholizm czy narkomania. Zagrożone będzie zdrowie, kondycja psychiczna hazardzisty.
Jakie więc konsekwencje niesie za sobą tak zwany hazard patologiczny?
Z pozoru niewinna gra na automatach czy obstawienie w kasynie może stać się dla nas niebezpieczne. Patologiczny hazard to zaburzenie, które może dotykać osób grających na pieniądze w karty, ruletkę, obstawiają zakładu u bukmachera czy wyścigi konne ale również osoby, które grają na automatach, czy sięgają po zdrapki i loterie. Elementem psychoaktywnym, który nas uzależnia w tej sytuacji będzie zawsze adrenalina. Można określić, że hazardziści tak naprawdę uzależnieni są od dreszczu emocji jaki mają dzięki graniu. Uzależnienie od hazardu może dotykać każdego niezależnie od wieku, wykształcenia, zawodu czy społecznej pozycji.
Dlaczego więc hazard jest tak bardzo niebezpieczny?
Uzależnienie ma takie same mechanizmy o jakich można mówić w przypadku innych form uzależnienia a więc pojawia się mechanizm iluzji, zaprzeczeń, rozproszonego ja. Również proces leczenia a także koszty emocjonalne dla chorego i jego rodziny będą powszechnie spotykane. Poważną konsekwencją będzie także zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Pojawia się przymus gry, podporządkowanie grze wszystkich sfer życia. To pierwsze objawy uzależnienia. Granie dla takiej osoby staje się podstawowym czynnikiem motywującym zachowania.
Uzależnienie zaczyna się w momencie gdy ktoś będzie tracił kontrolę nad grą, co może tak naprawdę bardzo szybko nastąpić. Patologiczny hazard tak samo jak inne uzależnienie może zaabsorbować chorego na tyle, że wyłączy go z życia nawet na kilka dni. Skupieniu na graniu hazardziści przestaną zwracać uwagę na podstawowe potrzeby jak jedzenie czy sen. Osoba, która jest uzależniona nie zauważa zmęczenia. Pragnienia, głodu co dalej będzie prowadzić do wyniszczenia organizmu.
Hazardziści będą powszechnie ukrywać swoje uzależnienie przed otoczeniem, pojawiają się kłamstwa, alternatywne historie, tak by dało się nałóg ukrywać. Dlatego uzależnienie od hazardu ma charakter życia w ciągłym stresie, obniżeniu nastroju, pojawiają się stany depresyjne. Wśród hazardzistów pojawiają się także problemy z samobójstwami czy śmierć, która wynikać będzie z zatargów ze światem przestępczym, od którego będzie się pożyczać pieniądze. Patologiczny hazard to także bardzo często dodatkowe uzależnienie od psychoaktywnych substancji jak alkohol, papierosy, narkotyki, które mają łagodzić stany emocjonalne gdy dojdzie do przegranej.
Komentarze