Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?
15 stycznia 2018Często wiele osób zastanawia się skąd tak naprawdę bierze się alkoholizm. To pytanie, które stawiają sobie także naukowcy. Do dziś jednak nie mamy pełnej, wyczerpującej odpowiedzi...
Jednym z największych problemów związanych z alkoholizmem jest subiektywny charakter jego objawów. Niestety, konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w swojej pierwszej fazie choroba alkoholowa jest wyjątkowo trudna do rozpoznania.
Jakby tego było mało, alkoholicy bardzo często maskują to, że zmagają się z chorobą, pierwsze niepokojące i łatwe do identyfikacji sygnały pojawiają się więc dopiero wtedy, gdy wchodzi ona w kolejne ze swoich faz. Alkoholizm nie rozwija się zresztą szybko, a ustalenie tego, gdzie przebiega granica pomiędzy upodobaniem do picia i piciem niekontrolowanym staje się poważnym problemem. Innym czynnikiem, który podnosi poziom skomplikowania diagnostyki jest wysoki poziom wstydu. Ten występuje zresztą nie tylko u samego alkoholika, ale i u osób, które znajdują się w jego najbliższym otoczeniu.
Alkoholizm to piętno nie można jednak zapominać o tym, że im szybciej uda się nam go rozpoznać, tym większe będziemy mieli szanse na to, że choroba zostanie pokonana. Alkoholizm najczęściej jest rozpoznawany przez psychologów, psychiatrów oraz przez osoby zawodowo zajmujące się psychoterapią uzależnień. Diagnoza jest stawiana w oparciu o zaobserwowane objawy. Co ciekawe, często już jeden z nich może okazać się wystarczający, co jest doskonale widoczne zwłaszcza, gdy choroba alkoholowa jest już zaawansowana.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów alkoholizmu wydaje się tak zwany głód alkoholowy. To właśnie on jest też najważniejszym ze sprawców uzależnienia skoro za jego sprawą chory nieustannie zmaga się z przymusem picia. Innym objawem, który ułatwia identyfikację choroby wydaje się być tak zwany zespół abstynencyjny. Ten zwykle pojawia się po przerwaniu picia, choć może dawać o sobie znać także w momencie podejmowania przez chorego prób ograniczenia spożywania alkoholu. Jego objawy bywają bardzo zróżnicowane, zwykle możemy jednak usłyszeć o skoku ciśnienia, zaburzeniu rytmu serca, drżeniu całego ciała, nudnościach, wymiotach, uczuciu napięcia, nadwrażliwości oraz o zimnych potach.
Często powtarzającym się symptomem jest również upośledzenie kontroli, wyraźnie zwiększona tolerancja na alkohol oraz koncentracja życia na piciu. Ta ostatnia nakazuje alkoholikowi poświęcać całą życiową energię na zdobywanie alkoholu, co uniemożliwia mu podejmowanie jakichkolwiek innych aktywności. Alkoholik pije zresztą uporczywie nawet pomimo tego, że jest świadomy zgubnych skutków sięgania po alkohol, a do tego często zmaga się ze stanami depresyjnymi. Te zresztą niejednokrotnie są też jedną z przyczyn alkoholizmu.